Apstiprina atbalsta programmu ģimenēm mājokļa iegādei un būvniecībai

Mājoklis

Otrdien, 30. jūnijā, Ministru kabinetā apstiprināti Ekonomikas ministrijas un ekspertu sadarbības platformas "Demogrāfisko lietu centrs" virzītie grozījumi mājokļu pieejamības programmu pilnveidei. Apstiprināta jaunas atbalsta programmas “Balsts” uzsākšana, kas ļaus saņemt neatmaksājamu valsts subsīdiju mājokļa iegādei vai būvniecībai ģimenēm, kurās aug trīs un vairāk bērnu. Tāpat paplašināta līdzšinējā mājokļa garantijas programma.

Virzītie grozījumi paredz uzlabot mājokļu garantijas programmu, ļaujot saņemt garantiju 10% apmērā arī tām ģimenēm, kas vēl tikai ir pirmā bērna gaidībās. Savukārt, ja ģimenē jau gaidāms otrais bērns, garantija pieejama 15% apmērā (šobrīd tādu var saņemt divu bērnu ģimene); ja gaidāma jau trešā atvase, garantija ir 20%. Palielināts līdz 30% arī maksimālais garantijas apmērs, uz kuru tiesības būs personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir četri un vairāk bērnu. Turpmāk programma pievērsīs uzmanību arī energoefektivitātei – būs pieejama papildu 5% garantija, ja ģimene iegādāsies “A” energoefektivitātes klases vai gandrīz nulles enerģijas mājokli, kas veicinās jaunbūvētu mājokļu iegādi.

Tāpat palielināti darījuma griesti – uz 250 tūkstošiem eiro, kas vairāk atbilst plašas ģimenes mājas izmaksām. Noteikumi arī paredz iespēju atkārtoti izmantot garantiju, ja dzēstas iepriekšējās saistības, pagājuši vismaz trīs gadi un ģimenē pieaudzis bērnu skaits. Tas ļaus kuplākām ģimenēm tikt pie plašāka mājokļa. Tāpat atcelts nosacījums aizņēmējam būt deklarētam Latvijā, kas atvieglos īpašuma iegādi ģimenēm, kas atgriežas Latvijā no ārvalstīm.

Papildus Altum garantiju programmai Ministru kabinets apstiprinājis jaunās mājokļu programmas “Balsts” uzsākšanu no 2020. gada 1. jūlija. Šī programma paredzēta Latvijas Goda ģimeņu atbalstam, saņemot subsīdiju mājokļa iegādei vai būvniecībai ģimenēm: ģimenēm ar trim bērniem subsīdija būs 8000 eiro “parastam” mājoklim vai 10 000 eiro, ja mājoklis atbildīs energoefektivitātes prasībām par gandrīz nulles enerģijas ēkām. Savukārt četru un vairāk bērnu ģimenēm subsīdija attiecīgi būs 10 000 un 12 000 eiro. Lai saņemtu šo subsīdiju, izvēlētā nekustamā īpašuma vērtība nevar pārsniegt 250 tūkstošus eiro, un ienākumi vienam ģimenes loceklim gadā nedrīkst pārsniegt 17 000 eiro pirms nodokļu nomaksas (~1417 eiro mēnesī), kā arī saņēmējam jābūt Latvijas nodokļu rezidentam vismaz pēdējos 12 mēnešus; tāpat subsīdija nevar būt lielāka kā 50% no kopējā darījuma vai būvprojekta apjoma.

Plānots, ka subsīdiju varēs saņemt arī vienlaikus ar mājokļa garantijas programmu, un to varēs izmantot arī pirmās 5% obligātās iemaksas segšanai, jo ģimenēm, kas ikdienā dzīvo īrētos mājokļos un sedz gan īres maksu, gan dažādus izdevumus bērnu vajadzībām, ir sarežģīti iekrāt pirmo iemaksu savam mājoklim, un “Balsts” subsīdija kuplajām ģimenēm to būtiski atvieglos.

Grozījumi stājas spēkā 2020. gada 1. jūlijā.